PlayStation 5 – Specifikace hardware

PlayStation 5 prodej

V tomto článku si shrneme základní dosud známé specifikace konzole PlayStation 5. Článek budeme průběžně aktualizovat.

  • Dosud neoznámený 8-jádrový procesor AMD, postavený na 3. generaci Ryzen a GPU Navi
  • SSD úložiště
  • Zpětná kompatibilita s hrami pro PS4 a virtuální realitou PSVR
  • 3D zvuk
  • Podpora 8k televizí

Takže co vlastně skrývá Playstation 5 "pod kapotou"? O specifikacích se zatím moc neví, ale to, co už známo je, shrneme přehledně na této stránce.

 

CPU a GPU PlayStationu 5

Jeden procesor od AMD sdružuje grafickou kartu a procesor, a umožňuje naplno využít možností ray tracingu. Ray tracing je pokročilá technologie nasvícení scény, která zvedne grafiku ve hrách na dosud nepoznanou úroveň. Pro představu - dosud se ray tracing používal jen předgenerovaných CGI scénách v hollywoodských filmech, příběhových filmečcích v AAA hrách apod. Generovat ray tracing scény v reálném čase dokáží v současnosti jen nejsilnější grafické karty a dovede to právě i nová generace konzolí v čele s Playstation 5.
Sony potvrdilo, že PS5 bude podporovat i hraní v rozlišení 8k (ačkoli se to pravděpodobně bude týkat jen méně náročných her).

 

SSD v PlayStation 5

S podporou 8k přicházejí detailnější, a tím pádem také podstatně datově objemnější, textury. S tím se pojí nutnost použít SSD disk, který dovolí razantně zkátit nahrávací časy. Sony slibuje, že nově vyvinuté SSD disky v Playstation budou až 19x rychlejší, než jsou v současnosti používaná SSD úložiště. Instalace her na disk bude povinná, protože nahrávací časy z optické mechaniky by byly neúnosné.

Z využití SSD vyplývá také možná trochu překvapivá výhoda - umožní zredukovat prostor, který vyžadují hry na disku. Jak je to možné? Dnes kvůli specifikacím optických disků (Blu-ray) a mechanických HDD v konzolích používají vývojáři pro rychlejší načítání trik: data jsou na disku často uložená několikrát, aby byla rychle "po ruce" v momentě, kdy je bude disk potřebovat. Toto u SSD odpadá a hry na PS5 si tak z našeho drahocenného disku ukousnou podstatně menší krajíc, než je tomu dnes. Díky SSD se zjednoduší management dat a hráčům to umožní větší kontrolu nad instalacemi. Bude možné instalovat nebo odebrat jen určité části hry - např. jen multiplayer  nebo jen singleplayer.

Hry PlayStation 5

 

OPTICKÁ MECHANIKA PlayStationu 5

Fyzické nosiče pro hry na PlayStation 5 budou Blu-Ray s kapacitou 100GB a vkládat se budou do mechaniky, která bude zároveň sloužit jako 4k Blu-Ray přehrávač filmů.

 

UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ PlayStation 5

Uživatelské rozhraní bude kompletně nové. Ačkoli start her bude už tak velmi rychlý, Sony se snaží dát hráčům zjednodušit život. Nebudete tak už muset startovat každou hru zvlášť, abyste zjistili, co je v ní nového. Přímo na domovské obrazovce uvidíte u jednotlivých her nové eventy, do kterých se v případě multiplayer titulu budete moci napřímo připojit. U singleplayer her se bude zobrazovat informace o misích, které můžete plnit, odměnách, které za to můžete získat atd. Hráč z domovské obrazovky PS5 skočí přímo do aktivity, kterou chce, bez nutnosti probírat se po spuštění hry jejím menu, jako tomu bylo doposud. Samozřejmě také nový bezdrátový ovladač DualSense pro PlayStation 5

 

3D ZVUK v PlayStationu 5

Audio v PS5 nastolí nový "zlatý standard". Díky novému audio enginu nám Sony slibuje naprosté pohlcení 3D zvukem - zejména při použití sluchátek. Detaily jsou zatím nejasné, ale můžeme očekávat zážitek podobný kino systémům Dolby Atmos.

PlayStation 5 novinky hry

V prohlášení po nedávné prezentaci zástupci Sony oznámili, že pro novou generaci PlayStationu budou klíčové dva pojmy: "immersive" a "seamless" (v češtině obtížně přeložitelné pojmy, doslova  "ponořit" a "bezešvý"). Zážitek "ponoření" zajistí dramaticky rychlejší rendering grafiky, kterého Sony docílí vysokým výpočetním výkonem a již zmíněným ultra rychlým širokopásmovým SSD. Totéž by mělo zajistit světy "beze švů" - v nové generaci pravděpodobně zcela zmizí nahrávací obrazovky ve hrách.

Sony chce také stále rozvíjet cloudové hraní přes PlayStation Now a překvapivě také posílit dosud málo používanou funkci Remote Play. K Pemote Play se vyjádřili tak, že projde evolucí, která přinese možnost hrát kdykoli a kdekoli (pravděpodobně tedy pomocí dalších zařízení nebo služeb). Možné není daleko doba, kdy budeme moci např. hrát AAA hru z PS5 i na mobilu, do kterého se bude přes Playstation Now streamovat.

Tato funkce je k dipozici sice už nyní na PS4, ale k dokonalosti má daleko. Pomoci by měly 5G sítě a posilování výpočtů v cloudu.

 

ZPĚTNÁ KOMPATIBILITA PlayStation 5

Sony potvrdilo "neuvěřitelné silné" možnosti zpětné kompatibility. Online hry budou moci hrát spolu hráči PS4 a PS5 dohromady.

Dle nepotvrzených informací Sony připravuje pro PS5 zpětnou kompatibilitu s hrami pro všechny předchozí modely PlayStationu (Playstation 3,2,1), což by obrovsky zvýšilo počet hratelných titulů.

Mohlo by se vám také líbit

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *