Death Stranding – recenze hry na PlayStation

DEATH STRANDING – recenze hry PlayStation PRO bez spoilerů

Každého hráče, jež miluje temná postapokalyptická scifi musela zmínka o vydání hry pro PlayStation Death Stranding zasáhnout. Minimálně já jsem vývoj hry bedlivě sledoval. Jak už u Hidea Kojimi bývá zvykem, nedozvěděli jste se vůbec nic. Jediné, čeho jste se namlsali, byl soubor skvostných trailerů, které však bez hlubší znalosti této konzolové hry nedávali smysl. A pak ta pecka vyšla.

Svět ve hře Death Stranding stojí na poslíčcích

Do příběhu hry vstupujete jako poslíček. A to je vlastně vše, o co tady jde. Poslíček se jménem Sam Porter Bridges (povšimněte si té slovní hříčky), kterého ztvárnil známý herec Norman Reedus začíná plnit zakázky pro vládní organizaci UAC – Spojená města Americká. Spočívajicí v doručování balíčků a propojování chirální sítě napříč územím Spojených států, které jsou zdevastované apokalypsou v podobně mohutného vymírání a prosakování mrtvých entit do světa mrtvých.

Vaším jediným a hlavním úkolem je pak doručovat jednotlivé zásilky mezi centry UAC nebo různým přeživším, kteří vám za odměnu poskytují výstroj a výzbroj, která se v průběhu hry zatraceně hodí. A protože doručování je hlavně o pohybu, je samotná chůze jednou z elementárních mechanik celé PlayStation hry. Úkoly se pomalu hromadí a je jen na vás, jak si vše zorganizujete a kolik zakázek jste schopni najednou doručit.

Zejména se pak jedná o analýzy případných nebezpečí, terén, velikost a váha zásilky, k čemuž je nutno připočítat i nutné vybavení, bez kterého byste neměli šanci na úspěch. V případě, že tohle vše zvládnete, je jen na vás, jakou trasu zvolíte a jak si se samotným doručením poradíte. Nenechte se však vysmát, protože samotná chůze je kolikrát mnohem náročnější, než se může zdát.
Jsem ve světě sám

Byť se v celém světě skutečně pohybujete sami, nezoufejte. Čas od času narazíte na další poslíčky, ale co hlavně, tím jak budujete chirální síť, můžete využívat i stavby, které ve světě zanechali jiní hráči. Můžete budovat, dodávat materiál, anebo ho brát. To vše online a od jiných Samů, kteří také ovlivňují podobu vašeho světa. Čím více s vámi budou jiní hráči spokojeni, tím více budete dostávat lajků a tím i poroste vaše postava. A právě doručování balíčků a jednotlivá spolupráce v rámci asymetrického multiplayeru vám zvyšují úroveň a kvality vaší postavy.

Ve světě pak narazíte na tři druhy nepřátel, kterými jsou Mezci – zloději a banditi, Teroristi – ti se palnými zbraněmi a technikou a samotní VV – což jsou mrtvé duše, kterým se nelíbí za řekou Styx. Ne vždy je souboj nutný a kolikrát je lepší se mu vyhnout, i když ne vždy je to reálné. Zejména pak pří soubojích s VV dbejte na to, abyste měli dostatek výbavy, a když jde do tuhého, snažte se nezemřít.

Příběh hry

Do samotného herního příběhu se v této recenzi pouštět nebudu, protože bych vám nerad vyzradil, o co přesně jde. O co se s vámi podělím, je fakt, že v příběhu narazíte na herce Madse Mikkelsena nebo Guiellma del Toro. Má mimochodem na svědomí i filmové zpracování jednotlivých částí hry a jeho filmové oko je vážně znát. Samotný příběh této PlayStation hry je souborem jednotlivých linek, které vzdáleně nedávají smysl, ale v závěru se spojí v tak dokonalý smotek, že zůstanete sedět s otevřenou pusou.
Vzhledem k hloubce příběhu pak zůstává otázkou, zda ho všichni pochopí, protože tolik filosofických témat, transcendentna a metafyzických rozměrů v jednom bylo občas moc i na mě. I přes tohle vše musím říct, že se jedná asi o to vůbec nejlepší, s čím jsem se za dlouhé roky hraní setkal.


Závěrem této recenze hry na PS 4

Death Stranding je nádherná PS hra s brilantním grafickým zpracováním. Při svém gameplay hry Death Stranding jsem nenarazil na žádné bugy, které by toto dílo degradovaly a mohl jsem si ho tak skutečně užít. Výkony jednotlivých herců jsou skvostné a příběh dozajista stojí za čas a úsilí. Pokud vás však příběh neoslovil, můžete se jen tak pohybovat po světě a plnit zakázky a přispívat jiným hráčům v rámci multiplayer – dozajista to ocení. Ke hře se také váže výborný soundtrack, který v kombinaci s prostředím a vizuálním vjemem dokáže vehnat slzy do očí.

Závěrečná otázka hodnocení je trochu mimo, protože Death Strandidng se zcela vymyká zajetým kolejím videoherních titulů. Když vezmu v potaz herní příběh, jeho různé časové line a výlety do minulosti, herní mechaniku, soubojový systém, zpracování hry nemohu vyřknout jiný verdikt, než deset z deseti.

Hra byla hrána na konzoli PlayStation 4 PRO.
 

Youtube kanál eRcomic

Jedná se o teprve, či možná už, rok starý PlayStation Youtube věnující se hraní her. Autor má s hraním bohaté zkušenosti ještě z dob, kdy se hry spouštěly příkazovým řádkem v systému DOS. Kanál je zaměřen spíše na RPG žánr, kdy tvůrce hraje na PC nebo PS4pro. Nepohrdnu však ani dobrou strategií nebo žánrem, jenž dokáže uchvátit grafickým zpracováním či propracovaným příběhem. Cílem tohoto kanálu je nejen pobavit. V případě historicky laděných titulů i informovat a vzdělávat zábavnou formou. Jsem přesvědčen, že oslovím i tebe 🙂 eRcomic

 


MÁTE ZÁJEM PUBLIKOVAT SVÉ YOUTUBE VIDEA V NAŠEM PLAYSTATION MAGAZÍNU ? NAPIŠTE NA INFO@PLAYSTATION.CZ


Mohlo by se vám také líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *